فارسی مطب شخصیمطب شخصیکلینیک دندانپزشکی کرج، مهرشهر، بلوار ارم، جنب بانک مسکن، ساختمان ارم، طبقه اول، واحد 3 33324192(026) تهران، شهرک گلستان، بلوار کاج، بنفشه نهم جنوبی، کلینیک پیمان 44741007(021)
جراح دندانپزشک
درمان های زیبایی
درمان های ترمیمی
مشاوره آنلاین

همه‌ی افراد دوست دارند لبخندی روشن‌تر و سفیدتر داشته باشند. هیچ کس تمایلی به ادامه‌ی زندگی با دندان‌های زرد رنگ ندارد. اکثر افراد راضی به صرف هزینه‌های هنگفت برای دست یافتن به لبخندی روشن‌تر با کمک دندانپزشکی زیبایی هستند. در واقع، زمان زیادی از دوران طبیعی بودن رنگ زرد دندان‌ها گذشته است. در این مقاله راجع به بلیچینگ یا سفید کردن دندان‌ها به بحث خواهیم پرداخت.

آیا داشتن دندان‌های سفید ایده‌ی خوبی است؟

افراد بسیاری تمایل دارند مدت‌ها زمان صرف سفید کردن دندان‌ها کنند. این فرایند شامل کاربرد ماده‌ای سفید کننده روی دندان‌ها و پس از آن قرار دادن دندان‌ها در معرض نور برای فعال نمودن تاثیر سفید کنندگی ماده روی دندان‌ها است.

بلیچینگ
بلیچینگ

 

سفید کردن دندان‌ها در بین بازیگران، هنرمندان و افراد مشهور و متمول که توانایی استطاعت آن را دارند، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این کار موجب جذابیت بیشتر و افزایش اعتماد به نفس فرد خواهد شد. داشتن لبخندی زیباتر فرد را به حفظ عادات سالم و رعایت بهداشت دهان و دندان ترغیب خواهد کرد. با این حال، این روش نقاط ضعفی هم دارد، که در ادامه به همه‌ی آنها خواهیم پرداخت.

فواید سفید کردن دندان

مشهودترین فواید این فرایند، بدون توجه به نوع فرایند مورد استفاده جهت بلیچینگ یا سفید کردن دندان عبارتند از:

بهبود ظاهر فرد

بلیچینگ
بلیچینگ

 

افرادی که لبخندی روشن‌تر و سفیدتر دارند، اعتماد به نفس بالاتری دارند، که تا زمانی که در حد تعادل باشد و باعث تکبر فرد نشود، موجب جذابیت بیشتر فرد خواهد شد. اگر از نظر زیبایی به آن بپردازیم، افرادی که لبخندی کامل و زیبا دارند در ظاهر نیز زیباتر به نظر می‌رسند.

لبخند زیبا و بی نقص، ارتباط مستقیم با سلامتی، زیبایی و اعتماد به نفس دارد.

بلیچینگ
بلیچینگ

 

فردی که دارای لبخندی زیباست به نظر کامل‌تر، جذاب‌تر، قابل اعتمادتر و دل فریب‌تر به نظر می‌رسد. همین بهبود ظاهر و جذابیت است که موجب شده است بسیاری افراد به دنبال سفید کردن دندان‌های خود باشند. لبخند همواره با خود سلامتی، زیبایی و سبک زندگی مناسب به همراه داشته است. به خاطر داشته باشید، لبخند گویای نوع زندگی فرد است.

سازگاری بهتر با جامعه

در دنیای تصویر محور امروز، بهترین راه برای پیشگیری از طرد شدن از سوی اجتماع، داشتن لبخندی روشن و تمیز است. بعلاوه، برای نشان دادن آن سعی خواهید کرد بیشتر و بیشتر بخندید تا آن را نشان دهید، که باعث می‌شود تاثیر بهتری روی اطرافیان داشته باشید. این معجزه‌ی سفید کردن دندان‌ها است. به صورت ناخودآگاه و بدون هیچ تلاشی اجتماعی‌تر خواهید شد.

تاثیر شما روی افراد در نگاه اول بهتر خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که، تاثیر نگاه اول ماندگارتر است. بنابراین، با خیره کنندگی لبخند خود، برای بهتر کردن آن تلاش کنید. افراد تمایل دارند با افرادی در تماس باشند که به آنها حس آرامش و امنیت می‌دهند. با داشتن لبخندی سفید (و یادگیری زیبا لبخند زدن، لبخندی که مانند دلقک سیرک به نظر نرسید) به تمام دنیا اعلام می‌کنید که شما قابل اتکا و صادق هستید.

افزایش اعتماد به نفس

بلیچینگ
بلیچینگ

 

هر چه به موفقیت‌های بیشتری دست یابید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید، نسبت به خودتان و توانمندی‌هایتان اعتماد به نفس بیشتری پیدا کنید، به همین دلیل است که افراد موفق‌تر اعتماد به نفس بالاتری دارند. گرچه برخی افراد معتقدند موفقیت پس از بالا رفتن اعتماد به نفس مانند بستن اسب به پشت گاری است، اما هنوز هم افراد نیاز به اعتماد به نفس بیشتر دارند تا برای دستیابی به موفقیت بیشتر تلاش کنند. بعلاوه، با داشتن اعتماد به نفس، فرد با شکست‌ها راحت‌تر کنار می‌آید و کمتر نا امید می‌شود. لبخند زیبا یکی از ابزارهای افزایش اعتماد به نفس است.

داشتن لبخند زیباتر می‌تواند توجه مخاطب به دیگر نقص‌های چهره را بکاهد.

بلیچینگ
بلیچینگ

 

به همین دلیل است که افراد مسن با داشتن لبخندی زیبا ۱۰ تا ۲۰ سال جوان‌تر به نظر می‌رسند. لبخندی روشن و زیبا که نتیجه‌ی سفید کردن دندان است، باعث می‌شود توجه مخاطب از نقص‌های چهره مانند لکه‌های ناشی از اختلالات کبدی، افتادگی کناره‌های آرواره، خطوط پنجه کلاغی زیر چشم، خطوط لبخند و دیگر چین و چروک‌های صورت به لبخند فرد جلب شود. لبخندی پیروزمندانه می‌تواند تفاوت چشمگیری در داشتن حس زیبایی و جوانی ایجاد نماید.

معایب سفید کردن دندان (بلیچینگ)

در کنار فوایدی که سفید کردن دندان با خود به همراه دارد، معایبی نیز وجود دارند. ریسک‌ها و مخاطراتی هستند که ممکی است زیباترین لبخندها را نیز تهدید کنند.

پوشش بیمه‌ی دندانپزشکی (یا عدم آن)

در صورتی که بیمه‌ی درمانی شما خدمات زیبایی را پوشش می‌دهد، جای تبریک دارد. شما یکی از اندک افرادی هستید که تحت سیاست‌های بیمه‌ای قرار گرفته‌اند که سفید کردن دندان را پوشش می‌دهند. بسیاری از انواع بیمه‌ها به سفید کردن دندان به عنوان فرایندی لوکس و خودپسندانه‌ نگاه می‌کنند و آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهند و انجام آن را ضروری نمی‌دانند.

هزینه‌های گزاف

بلیچینگ
بلیچینگ

 

به علت عدم پوشش بیمه‌ای، تمام هزینه‌های فرایند سفید کردن دندان به عهده‌ی فرد خواهند بود. بنابراین، اگر واقعا قصد انجام آن را دارید باید مقداری پول برای آن پس انداز کنید، یا اینکه در پی روش جایگزین ارزان‌تری (مثلا روش‌های خانگی) باشید.

تنها افراد خاصی می‌توانند گزینه‌ی مناسب سفید کردن دندان باشند.

در صورتی که قبلا یک یا چند ترمیم دندان داشته‌اید نمی‌توانید از خدمات بلیچینگ بهره‌مند شوید، زیرا مواد سفید کننده ممکن است به آنها آسیب برسانند. افرادی که در داخل مینای دندان خود لکه دارند و مواد روی دندان آنها به سادگی با بلیچینگ مینای دندان برطرف نمی‌شوند، از این دسته هستند. تنها افرادی که در اثر مواد غذایی دندان‌های آنان به رنگ زرد درآمده است می‌توانند از خدمات بلیچینگ استفاده کنند.

نتایج دائمی نیستند.

صرف نظر از نوع خدماتی که برای سفید شدن دندان‌ها از آنها بهره‌مند شده‌اید، دندان‌های شما برای همیشه سفید باقی نخواهند ماند. هنوز هم نیاز است برای حفظ سفیدی، آنها را مسواک بزنید یا اینکه مجددا آنها را سفید کنید. چرخه‌ی مدوام خوردن غذا منجر به لکه دار شدن، ایجاد پلاک و رسوب و غیره روی دندان‌ها خواهد شد. اگر می‌خواهید دندان‌های شما مدت زمان بیشتری سفید باقی بمانند باید بیشتر به بهداشت دهان و دندان خود توجه کنید.

تغییر رژیم غذایی و پرهیز از برخی خواراکی‌ها

بلیچینگ
بلیچینگ

 

اکنون که دندان‌های خود را سفید کرده‌اید، باید از برخی غذاها و نوشیدنی‌ها بپرهیزید، در غیر اینصورت دندان‌های شما خیلی زود باز هم لکه دار خواهند شد. انواع توت‌ها، قهوه، نوشیدنی‌های الکلی، سس سویا، غذاهای غنی از تانن (جوهر مازو) از جمله موادی هستند که به سرعت دندان‌ها را لکه دار می‌کنند. غذاهای اسیدی نیز منجر به ایجاد لکه و یا حتی پوسیدگی دندان خواهند شد، بویژه دندان‌هایی که پیوسته در معرض مواد شیمیایی قرار داشته‌اند.

این روند به راحتی عملی نمی‌شود.

استفاده از خمیر دندان‌های سفیدکننده، نوارهای سفید کننده، تری‌ها و ژل‌های سفیدکننده، یا راهکارای سفید کردن دندان با استفاده از لیزر در دندانپزشکی، به تنهایی تاثیرگذار نخواهند بود. بلیچینگ برای همه مناسب نیست. ممکن است دندان‌های شما نسبت به این تکنیک واکنش نشان ندهد یا اینکه درون دندان از دست رفته (مرده) لکه ایجاد شده باشد. یا در اثر تماس با تتراسایکلین یا قرار گرفتن زیاد دندان در معرض فلوراید رنگ آن تغییر کرده باشد. شاید به جای پوشش دادن دندان‌های خاکستری و از دست رفته، اکنون نوبت به دیگر انواع دندانپزشکی زیبایی رسیده باشد.

پاسخ بدهید