فارسی مطب شخصیمطب شخصیکلینیک دندانپزشکی کرج، مهرشهر، بلوار ارم، جنب بانک مسکن، ساختمان ارم، طبقه اول، واحد 3 tel: 02633324192 تهران، شهرک گلستان، بلوار کاج، بنفشه نهم جنوبی، کلینیک پیمان 44741007(021)
جراح دندانپزشک
درمان های زیبایی
درمان های ترمیمی
مشاوره آنلاین

PRP یا PRF: کدامیک برای دندانپزشکی بهتر است؟

این یکی از متداول ترین پرسش هایی است که در مورد تسریع روند بهبود بافت نرم و سخت مطرح می شود.

پاسخ کوتاه PRF است. اگر می خواهید دریابید که چرا، به خواندن این مقاله ادامه دهید.

مزایایی که نشان می دهند PRF در مقایسه با PRP و PRGF بهتر است:

  • راحتی بیشتر تولید
  • عدم نیاز به دستکاری خون
  • بدون افزودنی
  • PRF سهم محصولات خون بیشتری نسبت به سهم خون گرفته شده تولید می کند
  • حاوی فاکتور درمانی بیشتری است
  • سلول های بنیادی بیشتر، ترومای کمتر

تولید کنسانتره پلاکت: PRF در مقایسه با PRP در مقایسه با PRGF

تلاش های زیادی برای یافتن مواد افزودنی جدید و خاص “زیست فعال” انجام شده است که باعث ارتقاء و تسریع بهبود زخم، تنظیم التهاب، و ارتقاء بازسازی بافت نرم و سخت می شود. متداول ترین تکنیک ها عبارتند از:

فیبرین غنی از پلاکت- PRF- کنسانتره پلاکت نسل دوم است. پس از آن، PRF توسط دکتر جوزف چوکرون مخترع PRF و همکاران وی در سال ۲۰۰۱ معرفی شد.

PRF نوعی پانسمان صناعی ۱۰۰% مشتق از خود است، که بهبود زخم و بازسازی بافت را تسریع می کند، تحریک استخوان سازی و تشکیل عروق خونی جدید را افزایش می دهد. PRF نسبت به خون طبیعی، تقریباً ۱۰ برابر بیشتر حاوی کنسانتره پلاکت است، بنابراین دارای خواص بهبودی و ترمیمی فوق العاده ای است.

PRP

پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) یک کنسانتره پلاکت نسل اول با هدف بهبود ترمیم بافت است. این محصول، یک ژل با غلظت بالا از پلاکت های مشتق از خود است که پس از سانتریفیوژ خون بیمار در مقدار اندکی پلاسما به حالت تعلیق درآمده است. PRP دارای تعدادی نقطه ضعف قابل توجه است: پروتکل آماده سازی آن گران، پیچیده، و بسیار وابسته به اپراتور است، و نیاز به ترومبین حیوانات به عنوان یک انعقاد دهنده، در برخی از کشورها منجر به وجود آمدن مسائل حقوقی می شود. مدت زمان کوتاه انتشار سیتوکین و ویژگی های مکانیکی ضعیف آن باعث شده اند دانشمندان در جستجوی مواد جدیدی باشند.

PRGF

پلاسما غنی از فاکتور رشد (یا PRGF) نوعی پلاسمای غنی شده از پروتئین ها و فاکتورهای رشد در حال گردش است که قادر هستند به بازسازی استخوان و بافت نرم کمک کنند. PRGF حاوی مقدار زیادی سلول های مختلف و انواع سلول هایی است که به شکل ژلاتینی بسیار غلیظ شده است که می تواند در محل آسیب قرار داده شود: این سلول ها با تشکیل لخته های خون و آزاد سازی فاکتورهای رشد داخل زخم، روند بهبود را تحریک و تسریع می کنند. PRGF برای انعقاد نیازی به ترومبین گاو یا انسانی ندارد، با این حال، نیاز دارد که کلرید کلسیم به آن افزوده شود. PRGF حاوی پروتئین های پلاسما و عوامل انعقادی است بنابراین در مقایسه با PRP مفیدتر است.

PRF

فیبرین غنی از پلاکت (PRF) یک کنسانتره پلاکت مدرن و طبیعی است، که با یک آماده سازی ساده و بدون دستکاری بیوشیمیایی خون حاصل می شود. این تکنیک نیازی به ضد انعقاد یا ترومبین گاو (یا هر عامل ژل مانند دیگری) ندارد. این ویژگی باعث می شود این محصول به راحتی قابل استفاده باشد، با نرخ پایین اشتباه در مرحله آماده سازی. خون گرفته شده درون لوله تقریباً ۱۰ میلی لیتر و بدون ضد انعقاد است، که بلافاصله سانتریفیوژ می شود. فیبرینوژن (پروتئین محلول در پلاسمای خون که تحت تأثیر ترومبین به فیبرین تبدیل می شود) ر ابتدا در قسمت بالایی لوله متمرکز شده است، اما پس از تماس با ترومبین که به طور معمول در خون موجود است، به فیبرین تبدیل می شود. پلاکت ها در شبکه های فیبرین حفظ می شوند.

PRP یا PRF برای دندانپزشکی
PRP یا PRF برای دندانپزشکی

تفاوت بین PRF و PRP

PRF یک گزینه درمانی برتر است.

هر دو محصول به گرفتن خون از بیمار نیاز دارند. PRP نسبت به PRF به خون بیشتری نیاز دارد. هر دو محصول نیاز دارند کل نمونه خون در یک سانتریفیوژ قرار بگیرد، وسیله ای که در آن خون فرآوری می شود تا به جدا شدن خون در لایه های مجزا کمک کند. PRP با سرعت بیشتری چرخانده می شود، که به طور مؤثری باعث می شود تمام سلول های سنگین تر موجود در خون، مانند گلبول های سفید و سلول های بنیادی در قسمت پایین لوله آزمایش جمع شوند، و امکان جمع شدن پلاکت های سبک تر و پلاسما در قسمت بالای لوله آزمایش را فراهم می آورند. سپس پلاکت ها و پلاسما از قسمت فوقانی لوله آزمایش جمع آوری و به منطقه بافت آسیب دیده تزریق می شوند.

محصول PRF با سرعت کمتری چرخانده می شود تا لایه های خون به طور مشخص از هم جدا نشوند. این اجازه می دهد مقداری از گلبول های سفید و سلول های بنیادی در لایه پلاکت که برای درمان جمع آوری می شود باقی بمانند. بنابراین، فاکتورهای بهبود موجود در PRF از آنچه در PRP مشاهده می شوند بیشتر هستند. علاوه بر این، سرعت چرخش پایین تر، باعث ایجاد آسیب کمتری به تک تک سلول های خون می شود، که باعث می شود سلول های بنیادی بیشتری در محصول نهایی PRF باقی بمانند.

با PRF، در طول پردازش خون، از هیچ ماده ضد انعقادی استفاده نمی شود. با PRP، خون جمع آوری شده در لوله های آزمایش قرار می گیرد که دارای ماده ضد انعقادی به نام اسید سیترات دکستروز (ACD) هستند، که مانع لخته شدن سریع محصول خون می شود. در یک تلاش برای نگه داشتن محصول پلاکت در محدوده طبیعی تا حد امکان، درون لوله های PRF هیچ ماده ضد انعقادی وجود ندارد.

PRF علاوه بر تولید عروق، در محیط استخوان قادر به تحریک استخوان سازی است.

محصول خون PRF PRGF PRP
پروتکل راحت پیچیده بسیار پیچیده
نرخ سرعت سریع بسیار سریع کند
قابلیت تولید مجدد بدون اختلاف معیار با امکان اختلاف معیار با امکان اختلاف معیار
استفاده از ضد انعقاد خیر آری آری
مقدار محصول بدست آمده خوب ضعیف کافی
هزینه پروتکل پایین بالا متوسط
مقدار فیبرین قابل استخراج زیاد اندک اندک
سرعت تشکیل فیبرین فیزیولوژیکال بالا بالا
ساختار فیبرین سه سلولی چهار سلولی چهار سلولی
مقدار لکوسیت ۶۵% ۰% ۰-۵۰%
خواص ایمونومدولاتوری آری خیر ضعیف
پتانسیل ایجاد عروق جدید +++++ ++ +
پتانسل هدایت استخوانی (ساخت چارچوب) بالا ضعیف ضعیف
ویژگی های مکانیکی (سول- ژل- غشاء) خوب ضعیف کافی
وجود MSCها آری آری آری
PRP یا PRF برای دندانپزشکی
PRP یا PRF برای دندانپزشکی

مقایسه PRF و PRP و PRGF

فواید استفاده از کنسانتره پلاکت نسل اول بسیار قابل بحث و موضوع بحث و جدال بوده است، اما نسل دوم- PRF- نتایج سازگارتر و قابل پیش بینی تری را به دست می دهد. مزایای استفاده از PRF در مقابل PRP، ماهیت مشتق از خود، جمع آوری ساده، سهولت آماده سازی در یک جلسه و کاربردهای بالینی ساده بدون خطرات همراه با محصولات آلوژنیک (گرفته از موجودات دیگر) یا گرفته شده از حیوانات است. خصوصیات بیولوژیکی PRF به وضوح یک تطبیق پذیری جراحی جالب و تمام خصوصیاتی را نشان می دهد که می توانند بازسازی سریع تر بافت و نتایج بالینی با کیفیت بالا را پشتیبانی کند.

تمام این ویژگی ها این نتیجه را تأیید می کنند کهPRF ، در مقایسه با سایر محصولات خون مشابه، بهترین خون قابل تولید برای ارتقاء بهتر بهبود بافت نرم و سخت است.

0/5 (0 نظر)

پاسخ بدهید

*

code