فارسی مطب شخصیمطب شخصیکلینیک دندانپزشکی کرج، مهرشهر، بلوار ارم، جنب بانک مسکن، ساختمان ارم، طبقه اول، واحد 3 tel: 02633324192 تهران، شهرک گلستان، بلوار کاج، بنفشه نهم جنوبی، کلینیک پیمان 44741007(021)
جراح دندانپزشک
درمان های زیبایی
درمان های ترمیمی
مشاوره آنلاین

باندینگ دندان چیست؟

باندینگ دندان روشی ساده و مؤثر برای ایجاد تغییرات مثبت کوچک در دندان ها با استفاده از مواد کامپوزیتی است که فرمولاسیون ویژه ای دارند. باندینگ دندان تحت عنوان باندینگ کامپوزیت هم شناخته می شود. باندینگ دندان معمولاً برای همه بیماران مناسب است. همه نقائص جزئی با باندینگ دندان می توانند بهبود پیدا کنند. این فرایند بدون درد است و نیاز به بی حسی یا استفاده از دریل ندارد. حسن این درمان این است که ساختار دندان دست نخورده باقی می ماند و تنها مقداری کامپوزیت روی دندان اعمال می شود. این روش درمانی، راهکاری مقرون به صرفه و قابل پیش بینی برای بهبود ظاهر دندان ها است.

بر خلاف روکش ها و ونیرهای دندانی، این فرایند معمولاً تراشیدن سطح دندان را شامل نمی شود. باندینگ دندان اجازه می دهد لب پر شدگی ها، لکه ها، و فلوروسیس و نیز شکل و اندازه دندان ها بهبود پیدا کند. این کار با افزودن با دقت کامپوزیت (مواد سفیدی که برای پر کردن دندان استفاده می شوند) به دندان ها انجام می شود.

باندینگ دندان
باندینگ دندان

 

باندینگ برای چه شرایطی مناسب است؟

باندینگ دندانی به دندان ها افزوده می شود تا کمک کند لب پر شدگی ها، شکستگی ها و ترک خوردگی ها ترمیم شوند، و نیز ظاهر دندان های بد رنگ شده، کوتاه شده، یا بد شکل، از نظر زیبایی بهبود پیدا کند.

باندینگ دندان ها اغلب پس از درمان ارتودنسی با بریس ها انجام می شود تا آسیب هایی که در گذشته با لب پر شدگی یا دندان قروچه بوجود آمده اند ترمیم و اصلاح شوند. دندان هایی که صاف شده اند اغلب کوتاه تر از دندان های دیگر هستند، اما می توانیم آنها را بسازیم تا به شکل و اندازه درست خود برسند.

باندینگ دندان برای همه بیماران مناسب است. هر گونه نقص جزئی می توانند با باندینگ دندان ها بهبود پیدا کنند. باندینگ فرایند بدون دردی است و هیچ گونه بی حسی و تراش یا دریلی نیاز ندارد. از این جهت فوق العاده است که هیچ بخشی از دندان تراشیده نمی شود و مواد مستقیماً به دندان ها اضافه می شوند.

باندینگ دندان
باندینگ دندان

 

باندینگ دندان چگونه انجام می شود؟

دندانپزشک ها سال ها صرف بهبود و ارتقاء سیستم باندینگ دندان کرده اند. در موارد گسترده تر، دندانپزشک ها قبل از شروع کار خود، لبخند بیمار را به صورت دیجیتالی طراحی می کند و از دندان ها قالب تهیه می کند. این کار اجازه می دهد نتایج نهایی قبل از شروع کار قابل مشاهده باشند و هم بیمار و هم دندانپزشک در مورد جزئیات ظاهر نتایج به توافق برسند.

باندینگ دندان ها در چند مرحله انجام می شود: نخستین مرحله آماده سازی سطح دندان ها است که با پاکسازی کامل و دقیق آنها انجام می شود. پس از آن نوبت به مرحله آسترکاری می رسد که با اِچ کردن انجام می شود. سپس چسب مخصوص روی دندان زده می شود و مواد کامپوزیتی (مواد سفیدی که برای پر کردن دندان ها استفاده می شوند) روی آن اعمال می شود. سپس دندانپزشک با دقت رنگ مواد را با رنگ دندان ها تطبیق می دهد. در نهایت کامپوزیت پولیش و صیقل داده می شود. و در آخر از نظر بایت و روی هم قرار گرفتن دندان ها بررسی می شوند.

تفاوت بین ونیر و باندینگ دندان ها

  • باندینگ دندان ها با کامپوزیت دندانی (نوعی رزین) انجام می شود.
  • روکش های پرسلاین و ونیرها سرامیکی هستند.

برای قرار گیری سرامیک ها روی دندان ها اغلب لازم است مقداری از لایه بیرونی دندان ها (مینای دندان) تراشیده شود تا بر اساس اندازه آنها لابراتوار دندان های جدیدی بسازد. البته برای انجام این کار قالب گیری نیز لازم است.

سپس یک جلسه مجزای دیگر لازم است تا دندان های جدید روی باقی مانده ساختار دندان ها امتحان شوند و به آنها چسبانده شوند.

برای باندینگ دندان ها هیچ یک از این مراحل نیاز نیستند. با این حال از آنجا که باندینگ دندان واقعاً تنها شکل و اندازه و نقائص کوچک دندان ها را اصلاح می کند، برای دندان هایی که خیلی کج هستند یا خیلی ضعیف یا شکسته هستند مناسب نیست.

باندینگ دندان
باندینگ دندان

 

مزایای باندینگ دندان ها

  • می تواند تغییر چشمگیری در ظاهر دندان ها ایجاد کند، مخصوصاً دندان هایی که روی آنها لکه ایجاد شده است یا تغییر رنگ داشته اند.
  • برای انجام آن نیازی نیست چند جلسه به دندانپزشک مراجعه کنید.
  • نیازی نیست هیچ بخشی از سطح دندان تراشیده شود.
  • منجر به بروز حساسیت های دندانی نخواهد شد.
  • تقریباً همه افراد استطاعت پرداخت هزینه آن را دارند، مخصوصاً در مقایسه با روکش ها و ونیرها.
  • می تواند در کنار بریس ها و بلیچینگ دندان ها استفاده شود.
  • ترمیم ترک ها و لب پر شدگی های باندینگ دندان ها اغلب به سادگی قابل انجام است.
  • از آنجا که هیچ بخشی از دندان تراشیده نمی شود، فرایندی کاملاً بازگشت پذیر تلقی می شود.

باندینگ دندان چقدر دوام دارد؟

این به مراقبت خوب پس از انجام فرایند بستگی دارد. پس از باندینگ، عواملی مانند دندان قروچه (ساییدن و فشردن دندان ها روی یکدیگر) و کشیدن سیگار می توانند روی باندینگ تأثیر داشته باشند.

به طور کلی، دندانی که باندینگ آن به خوبی انجام شده باشد، حداقل ۵ سال دوام خواهد داشت.

آیا باندینگ برای دندان ها خطر هم دارد؟

خیر. باندینگ هیچ خطری برای دندان های شما ندارد. تنها نیاز به رعایت بهداشت و داشتن لثه های سالم دارد تا درست عمل کنند.

آیا دندانی که باندینگ روی آن انجام شده است را می توان سفید کرد؟

مواد باندینگ (مانند ونیرها) با بلیچینگ سفید نخواهند شد. توصیه می کنیم قبل از باندینگ بلیچینگ دندان های خود را انجام دهید. با این حال، در مواردی که باندینگ بخش کوچکی از دندان را تشکیل می دهد، دندانپزشک می تواند مواد را از رنگ اندکی روشنتر انتخاب نماید تا بتوانید مدتی بعد فرایند بلیچینگ را انجام دهید.

نتیجه گیری …

باندینگ دندان راهکاری بی خطر و قابل اعتماد است. از آنجا که این فرایند برای دندان ها تهاجمی نیست و کاملاً بازگشت پذیر است، بسیاری از دندانپزشکان و بیماران علاقه مند به انجام آن هستند.

3/5 (1 نظر)

پاسخ بدهید

*

code