فارسی مطب شخصیمطب شخصیکلینیک دندانپزشکی کرج، مهرشهر، بلوار ارم، جنب بانک مسکن، ساختمان ارم، طبقه اول، واحد 3 tel: 02633324192 تهران، شهرک گلستان، بلوار کاج، بنفشه نهم جنوبی، کلینیک پیمان 44741007(021)
جراح دندانپزشک
درمان های زیبایی
درمان های ترمیمی
مشاوره آنلاین

قطعاً شما نیز می خواهید دندان های خود را یک عمر نگه دارید، اما ممکن است شرایطی بروز پیدا کنند که دندانپزشک شما برای سلامت بهتر دهان، مجبور خواهد شد کشیدن دندان را به شما پیشنهاد دهد. و گرچه بسیاری از دندان ها به راحتی قابل کشیده شدن هستند، اما گاهگاهی فرایند کشیدن پیچیده تر است، و نیاز به فرایندهای بیشتری دارد. در این مقاله برای شما توضیح خواهیم داد که چرا ممکن است لازم باشد دندان با جراحی کشیده شود و دندانپزشکان چگونه این دو فرایند را از یکدیگر متمایز می کنند.

در چه شرایطی نمی توان یک دندان را نجات داد؟

در سایت سلامت دهان انجمن دندانپزشکان آمریکا (ADA) آمده است که دندان ها معمولاً به علت آسیب دیدگی، بیماری، یا فشردگی و همپوشانی کشیده می شوند. وقتی یک دندان به خاطر یک حادثه یا پوسیدگی شدید آسیب دیده باشد، و با یک پر کردن یا یک روکش قابل ترمیم شدن نباشد، کشیدن دندان ممکن است بهترین راهکار برای شما باشد. دندان هایی که به خاطر بیماری پریودنتال تحت حمایت استخوان کافی قرار ندارند نیز گزینه های خوبی برای کشیدن شده هستند، که البته پس از کشیدن دندان لازم است از خمیر دندان هایی استفاده شود که از لثه ها محافظت می کنند. دندان عفونی (آبسه کرده است) و به درمان ریشه پاسخ نمی دهد نیز ممکن است لازم باشد کشیده شود.

به خاطر داشته باشید که اصلاً بعید و دور از نتظار نیست که ارتودنتیست ها به خاطر فشردگی و همپوشانی دندان ها روی یکدیگر، کشیدن یک یا چند دندان را قبل از آغاز درمان ارتودنسی توصیه کنند. به همین ترتیب، دندان های عقل به واسطه موقعیت بدی که دارند، که در آن، آنها پشت دندان های مولر رشد می کنند، بیشتر از دندان های دیگر کشیده می شوند.

جراحی دندان

مقایسه کشیدن ساده دندان و کشیدن با جراحی

کشیدن دندان با جراحی در حقیقت رایج ترین فرایند جراحی است که در ایالات متحده آمریکا انجام می شود. وقتی دندان از بالای خط لثه قابل مشاهده باشد و دندانپزشک شما بتواند به راحتی و با کمک فورسپس آن را بکشد، فرایند کشیدن ساده دندان نامیده می شود. با این حال، اگر یک دندان بی ثبات هنوز به خوبی رشد نکرده است، دندانپزشک شما برای کشیدن آن نیاز به برداشتن مقداری از بافت لثه یا استخوان خواهد داشت. این روش کشیدن با جراحی نامیده می شود، و برای بستن محل جراحی نیاز به بخیه دارد به گونه ای که بتواند به درستی بهبود پیدا کند. علاوه بر این، دندانپزشک ممکن است پس از فرایند داروی مسکن خاصی برای کاهش درد برای شما تجویز کند.

به چه دلایلی ممکن است کشیدن دندان با کمک جراحی لازم باشد؟

دندانپزشک معمولاً با گرفتن یک عکس رادیو گرافی با اشعه ایکس و معاینه دندان می تواند مشخص نماید آیا کشیدن دندان شما ساده خواهد بود یا جراحی. اما زمان هایی وجود دارند که کشیدن ساده دندان به جراحی تبدیل می شود. برای نمونه، اگر دندان در طول فرایند شکسته شود، ممکن است نیاز داشته باشد در قطعات متعدد از جای خود خارج شود.

جراحی دندان
جراحی دندان

دندان های عقل اغلب کشیدن با جراحی نیاز دارند زیرا آنها معمولاً نهفته هستند، به این معنا که به طور کامل داخل دهان بیرون نیامده اند. این شرایط نیاز به برش استخوان و بافت نرم دارد. خارج کردن دندان هایی که به شکل بدی شکسته شده اند، نوک های ریشه یا دندان هایی با ریشه های بلند و خمیده نمونه های دیگری هستند که برای کشیدن نیاز به جراحی دارند.

گاهی اوقات ممکن است لازم باشد بیمار قبل از کشیدن دندان با جراحی آنتی بیوتیک مصرف کند تا هر گونه عفونتی را قبل از کشیدن دندان کنترل کند.

جراحی دندان
جراحی دندان

دستور العمل های پس از فرایند جراحی دندان

با کشیدن دندان به کمک جراحی، به احتمال زیاد در محل دندان کشیده شده یک یا چند بخیه خواهید داشت. صرف نظر از اینکه آیا کشیدن دندان شما به روش ساده انجام می شود یا روش جراحی، همیشه مهم است دستور العمل های مراقبتی دندانپزشک خود را دنبال کنید تا سرعت روند بهبود را افزایش دهید و از هر مشکلی اجتناب نمایید. ما در این مقاله توصیه های زیر را پیشنهاد می دهیم:

  • به مدت ۳۰ دقیقه پس از کشیدن دندان بایت خود را روی یک گاز استریل فشار دهید تا به توقف خونریزی کمک کند.
  • از حرف زدن غیر ضروری، خوردن و آشامیدن به مدت دو ساعت پس از کشیدن دندان خودداری کنید.
  • پس از اتمام خونریزی، مقدار زیادی آب ولرم یا مایعات سرد بنوشید.
  • به مدت یک روز رژیم غذایی خود را حفظ کنید، اما با مایعات روان و غذاهای نرم شروع کنید.
  • به مدت ۱۲ ساعت از مسواک زدن دندان ها و آبکشی دهان خود اجتناب نمایید.
  • هنگام مسواک زدن مراقب باشید به محل جراحی نزدیک نشوید، گرچه می توانید دهان خود را به آرامی با دهانشویه های رقیق شده یا ۴/۱ قاشق چایخوری نمک خوراکی در یک لیوان آب ولرم شستشو دهید.
  • تا زمانی که خونریزی ادامه دارد نی استفاده نکنید، از کشیدن سیگار خودداری کنید و با زور تف نکنید.
  • دستور العمل های دندانپزشک خود را در مورد استفاده از هر گونه داروی مسکن تجویزی دنبال کنید.
  • در صورت ادامه دار بودن درد یا خونریزی، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

کشیدن دندان با جراحی ممکن است مقداری ترسناک باشد، اما با فرایندها و بی حسی های مدرن دندانپزشکی امروز، نیاز نیست هیچ نگرانی در مورد آن داشته باشید.پس از آن، احتمالاً نیاز خواهد بود در مورد راه حلی برای جایگزینی دندان کشیده شده و احیاء زیبایی لبخند خود با دندانپزشک خود صحبت کنید.

0/5 (0 نظر)

پاسخ بدهید

*

code