فارسی مطب شخصیمطب شخصیکلینیک دندانپزشکی کرج، مهرشهر، بلوار ارم، جنب بانک مسکن، ساختمان ارم، طبقه اول، واحد 3 tel: 02633324192 تهران، شهرک گلستان، بلوار کاج، بنفشه نهم جنوبی، کلینیک پیمان 44741007(021)
جراح دندانپزشک
درمان های زیبایی
درمان های ترمیمی
مشاوره آنلاین

چه نوع خمیر دندانهایی وجود دارند؟

خمیر دندان ها به شکل خمیر یا ژل وجود دارند و علیرغم انواع مختلف خیمر دندان ها، برخی مواد تشکیل دهنده آنها مشترک هستند، که عبارتند از:

  • مواد ساینده: مواد خراش دهنده، شامل کربنات کلسیم و سیلیکات ها به زدودن ذرات غذا، باکتری ها، و برخی لکه ها از روی دندان ها کمک می کنند.
  • طعم دهنده ها: شیرین کننده های مصنوعی، شامل ساخارین saccharin، اغلب به خمیر دندان ها افزوده می شوند تا مزه آنها را بهتر کنند. گرچه به نظر برخی افراد مزه خمیر دندان تنها نعنا است، اما خمیر دندان ها در مزه های مختلفی وجود دارند، از جمله دارچینی، لیمویی، و حتی آدامس بادکنکی (برای کودکان).
  • رطوبت نگهدارها برای حفظ رطوبت دندان ها. فرمولاسیون خمیر دندان ها و ژل های دندانی به منظور پیشگیری از خشک شدن دندان ها با خمیر دندان، اغلب حاوی موادی مانند گلیسرین هستند.
  • غلیظ کننده ها. موادی که به غلظت خمیر دندان ها اضافه می کنند، از جمله آدامس و مولکول های چسبنده که در برخی جلبک های دریایی یافت می شوند، به حصول و حفظ بافت درست و مناسب خمیر دندان کمک می کنند.
  • مواد شوینده. کفی که هنگام مسواک زدن دندان ها می بینید از مواد شوینده ای مانند سدیم لوریل سولفات تولید می شود.
خمیر دندان
خمیر دندان

خمیر دندان فلورایده چیست؟

هنگام انتخاب خمیر دندان ها، مهم ترین ماده ای که باید به دنبال آن باشید فلوراید است. فلوراید ماده ای معدنی است که به صورت طبیعی وجود دارد. استفاده از آن ابزاری بوده است و طی ۵۰ سال اخیر در کاهش پوسیدگی و حفره های دندانی نقش حیاتی داشته است. باکتری های موجود در دهان از قند و نشاسته هایی که پس از صرف غذا در دهان باقی می مانند تغذیه می کنند. فلوراید به محافظت از دندان ها در برابر اسیدی کمک می کند که باکتری ها از خود آزاد می کنند. اولاً، فلوراید موجب قوی تر شدن مینای دندان و کاهش احتمال آسیب در برابر اسید می شود. ثانیاً، این ماده می تواند مراحل اولیه آسیب اسید را با معدنی سازی مجدد قسمت هایی از مینای دندان ها معکوس سازد که روند پوسیده شدن آنها آغاز شده است.

استفاده از خمیر دندان های فلوراید روشی مهم برای حصول اطمینان از این است که دندان های شما از مزایای این ماده معدنی دوستدار دندان ها بهره مند می شوند. فکر نکنید اگر در منطقه ای زندگی می کنید که آب آن فلورایده است می توانید از استفاده از فلوراید صرف نظر کنید. مطالعات نشان داده اند که استفاده از خمیر دندان های فلورایده به افزایش غلظت فلوراید موجود در دندان کمک می کند، حتی در قسمت هایی که آب شرب حاوی مقادیر زیادی فلوراید است.

خمیر دندان های کنترل کننده رسوب و جرم دندان چه کاری انجام می دهند؟

خمیر دندان های زیادی در بازار وجود دارند که به کنترل تشکیل رسوب روی دندان ها کمک می کنند، که اکثر آنها حاوی فلوراید هستند. همه افراد یک لایه باکتری به نام پلاک روی دندان های خود دارند. اگر پلاک های دندانی به خوبی و با بهداشت دهانی درست برداشته نشوند، سخت می شوند و به تارتار تبدیل می شوند. این رسوبات به برداشتن آنها دشوار است، می توانند روی دندان ها و زیر لثه ها تشکیل شوند، تا در نهایت منجر به بروز بیماری لثه شوند.

مواد مختلفی در خمیر دندان ها استفاده می شوند تا به پیشگیری از تشکیل تارتار روی دندان ها کمک کند. ترکیبات شیمیایی، شامل پیروفسفات ها و سیترات روی، اغلب افزوده می شوند و ثابت شده است مؤثر هستند. بعلاوه، برخی خمیر دندان های کنترل کننده جرم و رسوب دندان ها حاوی آنتی بیوتیکی به نام تریکوزان هستند، که برخی از باکتری های موجچود در دهان را از بین می برند.

مشخص شده است که برخی خمیر دندان های خاص حاوی چندین ماده ضد پلاک برای کنترل رسوب دندان ها مؤثرتر از خمیر دندان هایی هستند که تنها یک ماده ضد پلاک در آنها وجود دارد.

خمیر دندان
خمیر دندان

چه خمیر دندان های برای دندان های حساس مناسب هستند؟

برای افرادی که دندان های آنها به راحتی از خود حساسیت نشان می دهند- از جمله، با دماهای بالا یا پایین- خمیر دندان هایی هستند که برای دندان های حساس تولید شده اند. این خمیر دندان ها معمولاً حاوی نیترات پتاسیم یا کلرید استرانسیوم هستند. این ترکیبات شیمیایی، که ممکن است ۴ هفته طول بکشد تا موجب تسکین درد شوند، با مسدود کردن مسیرهای داخل دندان که به اعصاب داخل دندان متصل هستند، به حساسیت دندان ها کمک می کنند.

خمیر دندان
خمیر دندان

خمیر دندان های سفید کننده چه کار می کنند؟

برای کمک به افرادی که به دنبال دندان های سفید هستند، برخی از خمیر دندان های سفید کننده در بازار موجود هستند. خمیر دندان های سفید کننده عموماً حاوی ماده بلیچ کننده نیستند. در عوض، آنها حاوی ذرات یا ترکیبات شیمیایی خراش دهنده ای هستند که به شکلی مؤثر دندان ها را پولیش می دهند یا به لکه ها متصل می شوند و کمک می کنند از سطح دندان ها کنده شوند.

گرچه ممکن است شما نگران این موضوع باشید که خاصیت سایندگی خمیر دندان ها بتواند به دندان ها آسیب برساند، مطالعات حاکی از این هستند که خمیر دندان های سفید کننده برای دندان ها سخت تر از خمیر دندان های دیگر نیستند.

خمیر دندان
خمیر دندان

نکاتی برای انتخاب خمیر دندان ها

در این بخش قصد داریم برخی نکاتی را به شما یادآور شویم که حین انتخاب خمیر دندان باید آنها را به خاطر داشته باشید:

  • به دنبال تأییدیه سازمان غذا و دارو باشید. خمیر دندان هایی که این تأییدیه را داشته باشند، بی خطر و مؤثر ارزیابی می شوند. همه خمیر دندان های دارای این تأییده حاوی فلوراید هستند- مهم ترین ماده در هر خمیر دندانی.
  • نسبت به محصولات تقلبی هشیار باشید.
  • نیازهای خود و اعضای خانواده را مد نظر قرار دهید.
5/5 (1 نظر)

پاسخ بدهید

*

code