فارسی مطب شخصیمطب شخصیکلینیک دندانپزشکی کرج، مهرشهر، بلوار ارم، جنب بانک مسکن، ساختمان ارم، طبقه اول، واحد 3 tel: 02633324192 تهران، شهرک گلستان، بلوار کاج، بنفشه نهم جنوبی، کلینیک پیمان 44741007(021)
جراح دندانپزشک
درمان های زیبایی
درمان های ترمیمی
مشاوره آنلاین

کانتور لثه عموماً یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی است. فرایندی که برای تغییر شکل خط لثه یا کاهش ظاهر لبخند لثه ای استفاده می شود. اما در برخی موارد، می تواند برای درمان مشکلاتی مانند تحلیل لثه نیز استفاده شود.

این یک فرایند بسیار تهاجمی نیست، بویژه هنگامی که با استفاده از تکنیک های پیشرفته ای مانند لیزر انجام می شود.

در این مقاله به پرسش های زیر پاسخ خواهیم داد:

 • کانتور لثه چیست؟
 • هزینه آن چقدر است؟
 • آیا از نظر پزشکی ضروری است؟
 • آیا درد دارد؟
 • …و پرسش های دیگر.

با خواندن این مقاله می توانید تصمیم بگیرید که آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر.

کانتور لثه چیست؟

کانتور لثه فرایندی است که خط لثه را افزایش می دهد، کاهش می دهد یا تغییر شکل می دهد. این فرایند را می توان با جراحی یا با لیزر انجام داد. کانتور لثه عموماً یک فرایند زیبایی است.

گزینه های مناسب برای جراحی کانتور لثه عبارتند از افرادی که خط لثه ناهموار دارند، افرادی که لثه های آنها مقدار زیادی از دندان های آنها را پوشانده است، یا افراد مبتلا به بیماری لثه که نیاز است خط لثه آنها احیاء شود.

گرچه اغلب کانتور لثه ها یک فرایند زیبایی است و برای بهبود ظاهر لثه ها استفاده می شود، برخی موارد وجود دارند مانند زمانی که لثه های بیمار در نتیجه بیماری لثه تحلیل رفته اند، زمانی که یک دندانپزشک ممکن است جراحی لثه را به دلایل پزشکی توصیه کند.

این فرایند تنها یکی از انواع مختلف جراحی لثه است که می توانید دریافت کنید، بنابراین مهم است که آنها را مستقیم نگه دارید. ممکن است نوع دیگر جراحی لثه برای نیازهای شما مناسب تر باشد.

 • کانتور زیبایی لثه: این نوع جراحی لثه تمرکز اصلی این مقاله است. این روش غالباً یک فرایند زیبایی است و زمانی انجام می شود که بیمار ظاهر لثه های خود را دوست ندارد. این فرایند ممکن است شامل پیرایش بافت اضافی لثه، یا تغییر شکل لثه ها برای زیباتر کردن خط لثه باشد. در برخی موارد، کانتور لثه ها توسط دندانپزشکان برای بیماران مبتلا به بیماری های لثه توصیه می شود تا لثه ها را در قسمت هایی که تحلیل رفته اند افزایش دهند.
 • افزایش طول تاج دندان: این در واقع جراحی است که تأثیر زیادی روی لثه ها نمی گذارد، گرچه ممکن است حین انجام این فرایند خط لثه نیز تنظیم شود. افزایش طول تاج دندان ممکن است برای بیمارانی که به روکش دندان نیاز دارند، اما سطح دندان کافی برای اتصال روکش به آن ندارد، نیز لازم باشد.
 • فرنکتومی: فرنکتومی برای حذف فرنوم انجام می شود- یک قطعه بافت که لب ها را به لثه ها متصل می کند. این فرایند اغلب به عنوان یک روش زیبایی نیز انجام می شود، اما گاهی اوقات، مشکلات فرنوم می توانند موجب بروز مشکلاتی برای حرف زدن نیز شوند، که گره زبان نامیده می شود.
 • اکسپوز دندان های نهفته: گاهی اوقات دندان زیر یک لایه بافت لثه به دام افتاده است. در این مورد، جراحی لثه یا کانتور ممکن است برای برداشتن فلپ لثه ای که دندان را پوشش داده است لازم باشد، به گونه ای که بتوان آن را در معرض دید قرار داد.
 • جراحی لثه با لیزر: جراحی لثه با لیزر را می توان هم برای علل زیبایی و هم برای علل پزشکی انجام داد. میزان تهاجمی بودن آن بسیار جزئی است و می تواند برای حذف بافت ناسالم لثه و کاهش پاکت های لثه مورد استفاده قرار گیرد.
 • کاهش پاکت پریودنتال: کاهش پاکت پریودنتال نوعی جراحی لثه است که ممکن است لازم باشد برای دلایل پزشکی انجام شود. این فرایند تحت عنوان جراحی فلپ لثه نیز شناخته می شود و عموماً روی بیماران مبتلا به بیماری های شدید لثه انجام می شود که با فرایندهای جرمگیری یا تسطیح سطح ریشه قابل درمان نیست.

فرایند کانتور لثه

راه های مختلفی برای انجام کانتور لثه وجود دارند، بنابراین اجازه دهید نگاه سریعی به آنها داشته باشیم.

روش های مختلف برای کانتور لثه ها

جراحی با لیزر

در کانتور لثه با لیزر، با لیزرهای دیود در خط لثه برش دقیقی ایجاد می شود، بافت اضافی لثه برداشته می شود. با جراحی لیزر، خونریزی کمتری وجود دارد و خطر بروز عفونت نیز کمتر است. بیماران پس از جراحی لیزر سریع تر بهبود می یابند و تورم و ناراحتی آنها نیز جزئی هستند.

کانتور یا اصلاح ظاهر لثه
کانتور یا اصلاح ظاهر لثه

تکنیک جراحی Chao pinhole

این روش نیازی به تیغ و برش ندارد، که باعث می شود این فرایند یک روش بسیار کم تهاجمی برای کانتور یا بازسازی مجدد لثه ها باشد. این فرایند شامل ایجاد یک حفره کوچک در بافت لثه با استفاده از سوزن است.

سپس جراح برای کمک به پوشش دادن بخشی از یک دندان که لثه روی آن تحلیل رفته است بافت سالم لثه را برمی دارد و آن را به جایی که نیاز است جابجا می کند. گرچه، به طور کلی این فرایند برای درمان بیماری لثه استفاده می شود، همچنین می تواند بهبود چشم گیری در زیبایی ایجاد کند.

رادیوسرجری

رادیوسرجری زمانی که برای اصلاح لبخند لثه ای و برداشتن بافت اضافی لثه استفاده می شود، نتایج فوری بدست می دهد. از آن برای ایجاد یک برش بدون فشار، بدون هیچ تیغی استفاده می شود، به گونه ای که بافت برداشته می شود و بیمار بلافاصله لبخند جدید خود را دارد.

رادیوسرجری بعلاوه ممکن است در کنار قرار دادن ونیرهای پرسلن استفاده شود، تا لثه ها قبل از قرار گیری ونیرها روی دندان ها کانتور شوند.

جراحی با تیغ

در برخی موارد، ممکن است کانتور لثه ها با استفاده از روش سنتی تیغ انجام شود. جراح از تیغ برای پیرایش لثه ها استفاده می کند. پس از آن، برای بستن محل برش از بخیه ها استفاده می شود، و لثه ها برای بهبود به مقداری زمان نیاز دارند. این یک روش تهاجمی تر است و تا میزان زیادی در رده های پایین تر از جراحی با لیزر و سایر روش های کم تهاجم تر قرار می گیرد.

درد کانتور لثه

مقدار دردی که یک بیمار تجربه می کند، عمدتاً به روشی بستگی دارد که برای انجام کانتور لثه استفاده می شود. اما به طور کلی، قبل از فرایند، بی حس کننده موضعی استفاده خواهد شد. این به شما کمک خواهد کرد که در طول عمل جراحی درد احساس نکنید.

پس از این فرایند، طبیعی است که مقداری ناراحتی تجربه کنید. مقدار ناراحتی که شما تجربه می کنید نه تنها به روش جراحی مورد استفاده بستگی دارد، بلکه به مقدار لثه ای که تحت جراحی قرار گرفته است نیز بستگی دارد.

پس از جراحی، ممکن است برای شما داروهای مسکن نیز تجویز شود یا دستور داده شود تا داروهای بدون نسخه مصرف کنید.

کانتور یا اصلاح ظاهر لثه
کانتور یا اصلاح ظاهر لثه

بهبود پس از کانتور لثه

در طول بهبودی از یک فرایند کانتور لثه، ممکن است به شما دستور داده شود به مدت چند روز استراحت کنید یا حداقل فعالیت های سبک انجام دهید. این به روش مورد استفاده بستگی دارد، گرچه به طور کلی، حتی با یک فرایند سنتی با استفاده از یک تیغ، کانتور لثه ها، نیاز به استراحت و مرخصی ندارد.

در روزهای بعد از این فرایند احتمالاً مقداری حساسیت در لثه ها نیز تجربه خواهید کرد، بنابراین ممکن است نیاز باشد مدتی غذاهای نرم تر مانند سوپ، سس سیب، یا اسموتی بخورید.

مهمترین کاری که در طول بهبود پس از فرایند کانتور لثه باید انجام دهید، پیروی از دستورالعمل هایی است که پزشک به شما می دهد. احتمالاً برای پیگیری فرایند لازم است چند روز بعد یک جلسه به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا بتوانید اطمینان حاصل کنید که هیچ عفونتی وجود ندارد و اینکه بهبود بدون هیچ مشکلی پیش می رود.

در برخی موارد، پزشک شما ممکن است یک دهانشویه آنتی بیوتیک برای محدود کردن احتمال عفونت تجویز کند.

آیا انجام کانتور لثه الزامی است؟

کانتور لثه فرایندی است که اغلب برای دلایل زیبایی انجام می شود- افراد ممکن است احساس کنند که مقدار لثه زیادی دارند، یا کانتور خط لثه خود را دوست ندارند.

با این حال، برخی موارد وجود دارند که ممکن است انجام این فرایند از نظر پزشکی نیز ضروری باشد. محتمل ترین مورد زمانی است که پریودنتال داشته باشید، و راه حل های محافظه کارانه تر مانند آنتی بیوتیک ها یا پاکسازی عمیق دندان ها کار نکرده باشند.

دندانپزشک برای کاهش پاکت های لثه یا درمان بافت لثه ممکن است جراحی را توصیه کند. این فرایندها ممکن است شامل کانتور لثه باشد، و در این مورد، ممکن است از لحاظ پزشکی ضروری تلقی شود و بخشی از آن می تواند تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرد.

کانتور یا اصلاح ظاهر لثه
کانتور یا اصلاح ظاهر لثه

هزینه کانتور لثه

هزینه های درمان لثه به دلیل مزایای زیبایی آن ممکن است ارزشش را داشته باشد. از آنجا که در اکثر موارد جراحی لثه یک فرایند زیبایی است، بنابراین تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد، شما باید خودتان هزینه های آن را پرداخت کنید. قیمت ها ممکن است بسته به روش مورد استفاده متفاوت باشند.

خطرات جراحی کاهش لثه

مانند هر فرایند جراحی دیگری، برای کانتور لثه نیز برخی خطرات وجود دارند، اما آنها بسیار اندک و بعید هستند. این خطرات عبارتند از:

 • عفونت های باکتریایی
 • واکنش های آلرژیک به بی حس کننده ها
 • ریلپس (بازگشت) بافت لثه

با دنبال کردن دستورالعمل های دندانپزشک خود و مطلع ساختن وی از هر گونه آلرژی که دارید، احتمال بروز عوارض در طول یا بعد از فرایند شما به حداقل می رسد.

چه چیزی باعث ناهموارشدن لثه ها می شود؟

اگر شما در حال خواندن این مقاله هستید، احتمال دارد که یک خط لثه ناهموار داشته باشید. این ممکن است ناشی از عوامل ژنتیکی، مصرف داروهای خاص یا بیماری هایی مانند تحلیل لثه باشد.

اگر تحلیل لثه دارید، ممکن است از بیماری پریودنتال رنج ببرید و ضرورت دارد که به دندانپزشک خود مراجعه کنید، خواه ظاهر لثه های خود را دوست داشته باشید یا خیر.

کانتور یا اصلاح ظاهر لثه
کانتور یا اصلاح ظاهر لثه

آیا انجام فرایند کانتور لثه ارزشش را دارد؟

اگر شما به عنوان بخشی از درمان تحلیل لثه، و یا تغییر شکل لثه های آسیب دیده به کانتور لثه نیاز داشته باشید، و فرایندی باشد که دندانپزشک شما توصیه می کند، پس احتمال اینکه ارزشش را داشته باشد زیاد است.

اگر می خواهید کانتور لثه های خود را صرفاً به دلایل زیبایی انجام دهید، پس اگر هزینه آن برای شما ارزش داشته باشد، باید برای انجام آن تصمیم بگیرید. لبخندی که به لحاظ زیبایی خوشایند است، ممکن است به برخی افراد کمک کند تا عزت نفس خود را افزایش دهند.

تنها به خاطر داشته باشید که داشتن یک دهان سالم به مراتب مهمتر از یک لبخند جذاب است- هرچند گاهی اوقات این دو ارتباط مستقیم با یکدیگر دارند.

نتیجه گیری

کانتور لثه فرایندی است که برای تغییر شکل خط لثه، اصلاح لبخند لثه ای، و برداشتن بافت اضافی لثه یا حتی افزودن بافت لثه در صورت لزوم، استفاده می شود.

این فرایند را می توان با استفاده از روش های جراحی سنتی، و یا پیشرفته تر، روش های پیشرفته تر، کم تهاجمی تر، با استفاده از لیزر یا تکنیک های pinhole انجام داد.

بهبود پس از جراحی کانتور لثه سریع و نسبتاً بدون درد است، هرچند اگر حساسیت را تجربه کنید، ممکن است نیاز باشد چند روزی مراقب آنچه می خورید باشید .

آیا کانتور لثه درد دارد؟

کانتور لثه نباید درد چندانی داشته باشد. قبل از آغاز فرایند برای شما از بی حس کننده موضعی استفاده خواهد شد، و پس از فرایند، شما می توانید داروهای ضد درد را برای کاهش ناراحتی مصرف کنید.

0/5 (0 نظر)

پاسخ بدهید

*

code