فارسی مطب شخصیمطب شخصیکلینیک دندانپزشکی کرج، مهرشهر، بلوار ارم، جنب بانک مسکن، ساختمان ارم، طبقه اول، واحد 3 tel: 02633324192 تهران، شهرک گلستان، بلوار کاج، بنفشه نهم جنوبی، کلینیک پیمان 44741007(021)
جراح دندانپزشک
درمان های زیبایی
درمان های ترمیمی
مشاوره آنلاین

سفید کردن دندان یک درمان زیبایی غیر تهاجمی محبوب است که می تواند در مطب یا در منزل انجام شود. در حالی که نسبت به سایر فرایندهای دندانپزشکی دلپذیرتر است، برخی عوارض جانبی وجود دارند که باید آنها را درک کنید و مراقب آنها باشید.

سوزش لثه ها نگرانی جدی تری در مورد درمان های سفید کردن دندان به میان می آیند. در حالی که سوختگی های واقعی غیر معمول هستند، اما می توانند ناراحت کننده باشند و مدیریت آنها دشوار است. پیشگیری نقش کلیدی دارد، اما می توانید درد را با مسکن های بدون نسخه کاهش دهید و با شستشو با آب گرم و نمک می توانید ناحیه را تمیز نگه دارید.

در بیشتر موارد، لازم نیست در مورد سوزش لثه ها در نتیجه سفید کردن دندان ها با دندانپزشک خود تماس بگیرید. در این مقاله، ما توضیح می دهیم که انتظار چه عوارض جانبی را باید داشت، چگونه سوزش لثه ها را شناسایی و درمان کنیم، و چگونه مطمئن شویم که این اتفاق برای شما نمی افتد.

بیایید به عمق مطلب بپردازیم!

عوارض جانبی سفید کردن دندان ها

در حالی که سوزش لثه ها بسیار دردناک به نظر می رسد، احتمالاً کمترین عارضه جانبی است که با آن مواجه خواهید شد. بیشتر تحریکات سفید کننده شما ناشی از موارد زیر است:

به خاطر داشته باشید که حساسیت قابل انتظار است، اما هیچ محصول سفید کننده ای نباید باعث ایجاد درد شدید شود. مواد سفید کننده و پراکسیدهای مورد استفاده برای مبارزه با لک و تغییر رنگ نسبتاً تهاجمی هستند، اما نباید اشک شما را درآورند.

عوارض جانبی سفید کردن دندان ها
عوارض جانبی سفید کردن دندان ها

آسیب به دندان های حساس و مینای دندان

دندان های ما از مینای سخت (که مسلماً سخت ترین ماده در بدن انسان است) تشکیل شده اند. با در نظر گرفتن اینکه در مقیاس سختی Moh 5 است (به این معنی که به اندازه فولاد سخت یا سخت تر از آن است)، می توانید درک کنید که در محافظت از قسمت های حساس تر زیر آن چقدر خوب عمل می کند.

با این حال، مواد موجود در مواد سفید کننده به اندازه کافی قوی هستند که مقدار کافی از بین ببرند تا باعث از بین رفتن پوشش محافظ لوله هایی شوند که به پایانه های عصبی دندان شما منتهی می شوند. این مانند شکستن دندان و قرار گرفتن کامل عصب در معرض محیط دهان نیست، اما همچنان هنگام قرار گرفتن در معرض گرما یا سرما، دردهای شدید را در شما ایجاد می کند.

مینای دندان معمولاً به زودی خود را ترمیم می کند، اما این حساسیت می تواند یک وضعیت طاقت فرسا باشد.

لثه های حساس

در حالی که دندان های شما می توانند ماهیت سایندگی ژل و نوارهای سفید کننده را حفظ کنند، بافت نرم لثه ها داستان دیگری است. ژل به هیچ وجه نباید با لثه های شما تماس داشته باشد، و زمانی که تماس پیدا کرد، احتمالاً کمی درد را تجربه خواهید کرد.

در نهایت لثه های اکثر افراد کمی تحریک می شوند. آنها ممکن است سوزش داشته باشند، قرمز شوند یا به غذاها و نوشیدنی های سرد یا گرم حساس تر باشند. این ظرف چند روز برطرف خواهد شد و به راحتی قابل مدیریت خواهد بود.

نگرانی بزرگ تر این است که لثه های شما دچار سوزش شدید شوند (که وقتی دستورالعمل ها را کامل دنبال کنید بعید است اتفاق بیفتد). این سوختگی های شیمیایی بسیار دردناک هستند و لثه های آسیب دیده اغلب منجر به بروز مشکلات دیگری می شوند، از جمله:

لثه های حساس و سوختگی های شیمیایی مشابه هستند، اما یکسان نیستند. حساسیت قابل انتظار است، اما سوختگی نشانه استفاده نادرست است که به توجه تخصصی بیشتری نیاز دارد.

نحوه تشخیص و درمان لثه های سوخته در نتیجه سفید کردن دندان ها

بر خلاف سایر قسمت های بدن شما، سوختگی های شیمیایی باعث سفید شدن یک ناحیه می شوند. آنها همچنین ممکن است متورم شوند، گرچه مشخصات آن در افراد مختلف متفاوت است. سوختگی های ناشی از مواد سفید کننده دندان مشابه آفتاب سوختگی هستند و این احتمال وجود دارد که بافت لثه آسیب دیده در نهایت به نفع بافت تازه از بین برود.

اگر سفید کردن دندان های شما منجر به این سوختگی های شیمیایی شد:

 • بلافاصله درمان بلیچینگ را متوقف کنید. حتی اگر در میانه راه هستید، احساس سوزش در پارامترهای عادی ناراحتی قرار نمی گیرد.
 • ژل را از روی دندان ها و لثه های خود پاک کنید.
 • دهان خود را بشویید. با آب معمولی شروع کنید، سپس (اگر می توانید آن را تحمل کنید) از یک محلول شستشوی آب نمک استفاده کنید تا به طور موثر باقیمانده محصول را پاک کنید و ناحیه را تسکین دهید.

شستشو با محلول شستشوی آب نمک را ادامه دهید تا ناحیه را تمیز و استریل نگه دارید. همچنین برای کنترل درد می توانید از مسکن های بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید. برخی از مطالعات نشان داده اند که استفاده از ویتامین E در سوختگی های شیمیایی حاصل از محصولات سفید کننده پراکسید می تواند درد را کاهش داده و به روند بهبودی کمک کند.

تا زمان بهبودی کامل، مطمئن شوید که از هر چیزی که ممکن است دهان شما را تحریک کند اجتناب می کنید. این شامل غذاهای تند، غذاهای اسیدی، نوشیدنی های گازدار، الکل و حتی دهانشویه های بر پایه الکل می شود. (گزینه های دارای pH خنثی را پیدا کنید).

تمام تلاش خود را بکنید تا ناحیه سوزش دار را به حال خود رها کنید. احتمالاً میل به زبان زدن به آن ناحیه یا بررسی آن را میلیون ها بار در روز خواهید داشت، اما هرچه کمتر با آن کلنجار بروید، سریع تر بهبود خواهد یافت. می توانید کرم های بی حس کننده ای مانند اوراژل یا انبسول را امتحان کنید، اما ممکن است آنقدر طول نکشد که ارزش زحمت را داشته باشد.

نحوه تشخیص و درمان لثه های سوخته در نتیجه سفید کردن دندان ها
نحوه تشخیص و درمان لثه های سوخته در نتیجه سفید کردن دندان ها

محافظت از لثه ها در طول جلسات سفید کردن دندان در آینده

ممکن است کلیشه ای به نظر برسد، اما بهترین کاری که می توانید برای سوزش لثه ها در اثر سفید کردن دندان ها انجام دهید، دفاع در برابر این احتمال است. با محدود کردن احتمال آسیب رساندن به خط لثه خود، می توانید با حداقل حساسیت و اعتماد به نفس بهتر فرآیند سفید کردن را به پایان برسانید.

مؤثرترین پیشنهادها عبارتند از:

 • سفید کردن را به متخصصان بسپارید.
 • اطمینان حاصل کنید که از مقدار مناسب استفاده می کنید.
 • دستورالعمل ها را کاملاً دنبال کنید.
 • از محلول سفید کننده ضعیف تر استفاده کنید.

اگر لثه های شما حساسیت خاصی دارند، شما همچنین قبل از سفید کردن دندان ها می توانید از یک ژل ضد حساسیت نیز استفاده کنید تا اثرات آن کاهش یابند. این یکی در پیشگیری از سوختگی شیمیایی مؤثر نیست، اما می تواند عوارض جانبی احتمالی را به حداقل برساند.

از متخصص کمک بگیرید.

در حالی که درمان در مطب هزینه بیشتری دارد، اما کمترین احتمال را دارد که منجر به سوختگی شیمیایی روی لثه ها شود. دندانپزشک شما تخصص لازم برای مقابله با این مواد ساینده را دارد و می تواند این روش را متناسب با دهان و نگرانی های خاص شما سفارشی کند.

داشتن چشم ها و دست های حرفه ای روی دندان ها در طول فرآیند بلیچینگ، کاربرد دقیق تری نسبت به نسبت به زمانی ایجاد می کند که در آینه نگاه می کنید. آنها می توانند لثه های شما را در برابر هرگونه ژل سفید کننده پاک نگه دارند و در صورت بروز مشکل، به سرعت و به طور مؤثری مداخله کنند.

تری های سفید کننده سفارشی

اگر هر بار که به یک جلسه سفید کردن نیاز دارید، تمایلی به نشستن روی صندلی دندانپزشکی ندارید، با دندانپزشک خود در مورد ساخت یک تری مناسب صحبت کنید. از آنجا که این ژل ها کاملاً متناسب با دندان های شما هستند، می توانید اطمینان حاصل کنید که ژل سفید کننده فقط با دندان های شما تماس پیدا می کند.

یک تری سفارشی گران تر از تری تک سایز است، اما در نهایت کار شما به استفاده از محافظی نخواهد کشید که نیمی از لثه های شما را می پوشاند. در حالی که در حال انجام آن هستید، می توانید از دندانپزشک خود بخواهید که ماده سفید کننده عالی برای دندان های شما تجویز کند.

از مقدار صحیح استفاده کنید.

استفاده بیش از حد از ژل، عامل اصلی سوختگی لثه پس از بلیچینگ است. شما باید فقط به اندازه کافی برای پوشاندن دندان های خود استفاده کنید و هر مقداری که روی لثه های شما نشت کند باید با یک پارچه نرم یا سواب پنبه ای پاک شود. انباشتن ژل روی دندان ها، باعث درخشان تر شدن آنها نمی شود، اما احتمال سوختگی شیمیایی را به طور چشمگیری افزایش می دهد.

همین امر در مورد نوارهای سفید کننده نیز صدق می کند. اینها گزینه های کم هزینه و بدون دردسر برای سفید کردن دندان هستند، اما به گونه ای ساخته شده اند که همه افراد بتوانند از آنها استفاده کنند. به این معنا که برای اکثر افراد، نوارها خیلی بزرگ خواهند بود.

آنها را رو به بالا داخل دهان خود نگه دارید و از قیچی تیز برای کوتاه کردن قسمت های اضافی از قسمت بالایی استفاده کنید. این از فشار دادن عامل سفید کننده به لثه ها جلوگیری می کند و پس از جدا کردن، باعث ایجاد ناراحتی شدید لثه ها نمی شود.

تمام دستورالعمل ها را دنبال کنید.

این یک امر مسلم است، اما برخی از افراد باید دوباره آن را بشنوند. اگر از یک محصول سفید کننده جدید استفاده می کنید، حتماً دستورالعمل ها را مرور کنید؛ آنها جهانی نیستند.

برای اکثر محصولات، دستورالعمل ها به شما می گویند:

 • با یک سطح تمیز شروع کنید.
 • ژل را در جلوی تری قرار دهید.
 • تری را روی دندان های خود فشار دهید، سپس ژل اضافی را پاک کنید.
 • آن را به مدت ۳۰ دقیقه در دهان خود نگه دارید.

به محدودیت زمانی، دستورالعمل های تعداد دفعات و بخش های احتیاط بسیار توجه کنید. گذر از حداکثر زمان ممکن است باعث پخش شدن ژل روی لثه های شما شود و استفاده بیش از حد از آنها امکان زمان بهبودی را فراهم نمی کند.

این محصول همچنین ممکن است ملاحظات خاصی داشته باشد که قبل از استفاده باید همه آنها را بدانید.

یک محلول سفید کننده ضعیف تر را انتخاب کنید.

ممکن است لازم باشد درمان سفید کننده خود را به نفع راحتی خود کاهش دهید. برای رسیدن به دندان های سفید مرواریدی در اولین درمان نیازی به سوزاندن مینای دندان خود ندارید و همیشه می توانید این روند را برای پیشرفت بیشتر خود تکرار کنید.

برای مثال، انتخاب ژلی که از پراکسید کاربامید (که نسبت به محلول معمولی حاوی پراکسید هیدروژن کمتری است) استفاده می کند، می تواند فرآیند سفید کردن ملایم تر را تسهیل کند.

قبل از سفید کردن از ژل ضد حساسیت استفاده کنید.

ژل های ضد حساسیت از سوختگی جلوگیری نمی کنند، اما می توانند در مدیریت حساسیت بعد از آن به شما کمک کنند. همچنین هدف آنها جلوگیری از ماندن در طول زمانی است که دندان های شما متخلخل تر هستند (۴۸ ساعت پس از سفید کردن).

ژل ها با مسدود کردن منافذ عمل می کنند و به دندان ها و لثه ها زمان کافی برای بهبودی می دهند. آنها معمولاً برای حساسیت دندان استفاده می شوند، اما اگر متوجه شوید که لثه های شما بعد از درمان های سفید کننده کمی درد دارند، می توانند به شما کمک کنند.

محافظت از لثه ها در طول جلسات سفید کردن دندان در آینده
محافظت از لثه ها در طول جلسات سفید کردن دندان در آینده

نتیجه گیری

بهتر است از فرایندهای سفید کردن مناسب پیروی کنید تا فرصت سوزاندن لثه های خود را نداشته باشید، اما بدون توجه به این موضوع ممکن است حوادثی اتفاق بیفتند. اگر این اتفاق برای شما رخ داد، به خاطر داشته باشید:

 • بلافاصله سفید کردن را متوقف کنید.
 • تمام ژل را از روی دندان های خود پاک کرده و بشویید.
 • با آب نمک شستشو دهید.
 • برای سوختگی های جدی تر با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

اگر مطمئن نیستید که آیا دهان شما سوخته است یا فقط حساس هستید، یا پرسش دیگری در مورد سفید کردن مناسب دارید، با دندانپزشک مشورت کنید.

0/5 (0 نظر)

پاسخ بدهید

*

code