فارسی مطب شخصیمطب شخصیکلینیک دندانپزشکی کرج، مهرشهر، بلوار ارم، جنب بانک مسکن، ساختمان ارم، طبقه اول، واحد 3 tel: 02633324192 تهران، شهرک گلستان، بلوار کاج، بنفشه نهم جنوبی، کلینیک پیمان 44741007(021)
جراح دندانپزشک
درمان های زیبایی
درمان های ترمیمی
مشاوره آنلاین

در این نوشته می خوانید:

پلاک چیست و چگونه تشکیل می شود؟

پلاک یک لایه چسبناک است که از باکتری ها، بقایای مواد غذایی و بزاق تشکیل شده است که روی دندان ها و در امتداد خط لثه انباشته می شود. به طور طبیعی در دهان همه ایجاد می شود و به محض اینکه مسواک زدن را متوقف کنید شروع به انباشته شدن می کند.

ایجاد پلاک به روش زیر رخ می دهد:

 • باکتری های موجود در دهان از ذرات باقی مانده مواد غذایی تغذیه می کنند و اسیدها را به عنوان یک ماده زائد تولید می کنند. این اسیدها به مرور زمان با حل کردن یا غیر معدنی کردن مینای دندان می توانند به آن آسیب برسانند. انواع متعددی از باکتری ها در پلاک دهان یافت می شوند، از جمله استرپتوکوکوس موتانس، اکتینومایسس و باکتری های بی هوازی مختلف. هر گونه باکتری نقش متفاوتی در تشکیل پلاک و پیشرفت بیماری ایفا می کند.
 • بزاق حاوی مواد معدنی مانند کلسیم و فسفات است که به تقویت مناطق ضعیف مینای دندان کمک می کند. این تحت عنوان معدنی سازی مجدد شناخته می شود. بزاق به خنثی سازی اسیدهای پلاک کمک می کند و برای مبارزه با باکتری ها آنتی بادی فراهم می کند.
 • در حالت ایده آل، تعادلی بین املاح زدایی از اسیدها و معدنی شدن مجدد دندان ها توسط بزاق وجود دارد. اما زمانی که پلاک امکان انباشته شدن را پیدا می کند، اسیدیته افزایش می یابد و تعادل را به سمت دمینرالیزیشن تغییر می دهد.
 • باکتری های بیشتری به ماتریکس پلاک می چسبند و باعث افزایش تولید اسید و آسیب به دندان ها می شوند. با ضخیم شدن پلاک، انتشار اکسیژن به لایه های پایینی کاهش می یابد و باکتری های بی هوازی را قادر می سازد تا رشد کنند.
پلاک چیست و چگونه تشکیل می شود؟
پلاک چیست و چگونه تشکیل می شود؟

مراحل تجمع پلاک

پلاک هنگام ایجاد شدن از چندین مرحله عبور می کند:

مرحله ۱: استعمار اولیه

حدود ۲۰ دقیقه پس از مسواک زدن یک بیوفیلم نازک از پلاک شروع به چسبیدن به سطوح دندان ها می کند. باکتری های گرم مثبت کوکسی اولین استعمارگر هستند.

مرحله ۲: بلوغ

طی ۲ تا ۳ روز آینده، ضخامت پلاک از ۱۵ تا ۲۰ میکرون به ۳۰ تا ۱۰۰ میکرون افزایش می یابد. باکتری ها تکثیر می شوند و اسید، آنزیم و پلی ساکارید تولید می کنند که پلاک را ضخیم می کند.

مرحله ۳: کانی سازی

حدود ۴ روز پس از مسواک زدن، نمک های کلسیم و فسفات بزاق پلاک را معدنی کرده و آن را سفت تر و همرنگ دندان می کنند، که به آن جرم یا تارتار می گویند و با لایه ای از پلاک غیر معدنی پوشانده شده است.

مرحله ۴: پلاک مخرب

پس از ۷ تا ۱۰ روز، پلاک ضخیم می شود تا به ضخامت بیشتر از ۲۰۰ میکرون می رسد و سموم بیشتری را در خود نگه می دارد. سپس می تواند لثه ها را تحریک کرده و باعث ژنژیویت شود. باکتری های بی هوازی در لایه های پایین تر رشد می کنند.

پس از ۱۴ روز، پلاک بیشتر کلسیفیه می شود و شبکه متراکمی از منافذ و کانال ها را تشکیل می دهد. املاح زدایی مینای دندان که منجر به پوسیدگی دندان می شود ممکن است در زیر فیلم رخ دهد.

بنابراین، برای از بین بردن پلاک، قبل از معدنی شدن و آسیب به دندان و لثه، مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن لازم است. پلاک اگر به طور منظم برداشته نشود، به ضخیم شدن ادامه می دهد تا زمانی که عمدتاً از جرم تشکیل شود که برای از بین بردن آن به پاکسازی تخصصی نیاز است.

چه عواملی باعث ایجاد پلاک و بیماری لثه می شوند؟

عوامل زیادی می توانند در تشکیل بیش از حد پلاک و افزایش خطر ابتلا به ژنژیویت یا پریودنتیت نقش داشته باشند:

 • عادات نامناسب بهداشت دهان مانند مسواک زدن مکرر و نخ دندان کشیدن باعث می شوند پلاک سریع تر انباشته شوند. این بار باکتریایی و تولید اسید بیشتری را فراهم می کند.
 • عدم پاکسازی منظم و تخصصی منجر به انباشته شدن جرم می شود که تنها با جرم گیری می تواند از بین برود. همچنین امکان پیشرفت پوسیدگی در زیر آن را فراهم می کند.
 • روش نامناسب مسواک زدن که موفق به از بین بردن پلاک روی سطوح بین دندانی و پشتی نمی شود. رسیدن به همه مناطق کلیدی است.
 • برخی از بیماری ها مانند دیابت با التهاب بیشتر و افزایش حساسیت به باکتری های پریودنتال مرتبط هستند.
 • سیگار کشیدن و استعمال دخانیات اکولوژی باکتری های دهان را تغییر می دهد و باعث ایجاد بیماری های بیشتر می شود و عملکرد سیستم ایمنی را سرکوب می کند.
 • استرس، تغییرات هورمونی و صدها دارو باعث کاهش ترشح بزاق می شوند. بزاق به خنثی سازی اسیدهای پلاک کمک می کند، بنابراین کاهش جریان بزاق باعث ایجاد تعادل به سمت دمینرالیزیشن می شود.
 • دندان های فشرده سطح بیشتری را برای چسبندگی پلاک ایجاد می کنند و مسواک زدن را دشوار می کنند. به همین ترتیب، کارهای دندانپزشکی مانند پر کردن، روکش و دندان مصنوعی، لبه ها و منافذ را برای احتباس بیشتر پلاک ایجاد می کنند.
 • فلوراید ناکافی مینای دندان را بیشتر مستعد تجزیه و تحلیل ناشی از اسید می کند. فلوراید به تقویت کریستال های مینا کمک می کند.
 • رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات های قابل تخمیر و غذاهای شیرین باعث افزایش باکتری های پلاک اسیدی می شوند.

بنابراین، حفظ بهداشت دهان و دندان، پاکسازی تخصصی منظم، سیگار نکشیدن، مدیریت شرایط سلامتی و داشتن یک رژیم غذایی متعادل با قند کمتر، همگی راه های کلیدی برای کنترل پلاک و کاهش خطر بیماری لثه هستند.

 چه عواملی باعث ایجاد پلاک و بیماری لثه می شوند؟
چه عواملی باعث ایجاد پلاک و بیماری لثه می شوند؟

پلاک چگونه باعث پوسیدگی دندان می شود؟

پلاک از طریق فرآیند زیر به ایجاد حفره ها کمک می کند:

اسیدها مینای دندان را غیر معدنی می کنند

اسیدها (عمدتاً اسید لاکتیک) تولید شده توسط باکتری های پلاک در مینای دندان پخش می شوند و در فرآیندی به نام دمینرالیزیشن نمک های معدنی را حل می کنند. دمینرالیزیشن زمانی آغاز می شود که pH به زیر ۵/۵ می رسد و یون های کربنات، فسفات و کلسیم را از کریستال های هیدروکسی آپاتیت در مینای دندان حذف می کند. این باعث ایجاد منافذ میکروسکوپی در سطح مینا می شود.

بزاق مینای ضعیف شده را دوباره معدنی می کند.

بزاق حاوی یون های کلسیم، فسفات و فلوراید است که می تواند به مینای دندان غیر معدنی شده بازگردد و کریستال های هیدروکسی آپاتیت را اصلاح کند. این در فرآیندی به نام معدنی سازی مجدد به ترمیم منافذ کمک می کند. بزاق اسیدهای پلاک را خنثی می کند و pH را به سطوح طبیعی بازمی گرداند تا امکان معدنی شدن مجدد را فراهم کند.

حملات اسیدی مکرر منجر به ایجاد حفره می شود.

اما اگر پلاک باقی بماند و حملات اسیدی ادامه یابند، فرآیند دمینرالیزیشن از معدنی سازی مجدد پیشی می گیرد. مینا مواد معدنی بیشتری را از دست می دهد و نمی تواند آنها را جایگزین کند. در نهایت، با بزرگ شدن منافذ و رسیدن به سطح مینا، یک سوراخ یا حفره قابل مشاهده ایجاد می شود. تعادل به سمت از دست دادن خالص مواد معدنی تغییر می کند.

حفره ها در طول زمان عمیق تر می شوند.

حفره ها در صورت درمان نشدن، با ادامه مینای دندان عمیق تر به لایه نرم تر عاج فرو می روند. باکتری ها و اسیدها به بافت پالپ داخلی می رسند و باعث درد شدید و آبسه های دندانی می شوند که به درمان ریشه نیاز دارند.

بنابراین، اسیدهای پلاک در طول زمان بین از بین بردن مواد معدنی و معدنی سازی مجدد عدم تعادل ایجاد می کنند. این همان چیزی است که منجر به پوسیدگی پیشرونده دندان به شکل حفره می شود.

چه چیزی باعث ایجاد فاصله بین دندان ها می شود؟

فاصله بین دندان ها (به نام دیاستم) ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. از جمله:

 • ژنتیک: رشد فک و قرار گرفتن جوانه های دندان روی ایجاد فاصله تأثیر می گذارد. ممکن است فضای کافی برای اندازه دندان ها وجود نداشته باشد.
 • فرنوم لبی بزرگ: این تکه بافتی که لب را به لثه متصل می کند، می تواند بیش از حد رشد کند و اگر خیلی ضخیم باشد، دندان ها را از هم جدا می کند. این فاصله بیش از حد ایجاد می کند.
 • دندان های از دست رفته: این وضعیت باعث می شود دندان های باقی مانده در طول زمان به سمت بیرون و در فضای خالی حرکت کنند. باعث فرو ریختن کل قوس دندانی می شود.
 • الگوی بلع غیر طبیعی: این می تواند فشار زیادی روی دندان های قدامی در حین بلع وارد کند و به تدریج آنها را به سمت جلو هل دهد.
 • مکیدن انگشت شست: این عادت دوران کودکی همچنین می تواند دندان های پیشین فک بالا را به سمت بیرون هل دهد.
 • تانگ تراست: وضعیت غیر طبیعی استراحت زبان می تواند فشار بیرونی مزمن را به دندان ها وارد کند.

چگونه پلاک ممکن است به طور غیر مستقیم باعث ایجاد شکاف بین دندان ها شود؟

گرچه پلاک به طور مستقیم دندان ها را از هم جدا نمی کند یا فضا ایجاد نمی کند، اما می تواند به طور غیر مستقیم به روش های زیر با ایجاد فاصله ارتباط داشته باشد:

 • بیماری پریودنتال: التهاب مزمن لثه و آسیب بافتی ناشی از پلاک می توانند منجر به بزرگ شدن شکاف های موجود به دلیل از بین رفتن استخوان آلوئولار اطراف دندان شوند. این باعث حمایت کمتر استخوانی می شود.
 • پوسیدگی سریع دندان: پوسیدگی شدید دندان ناشی از پلاک، تاج دندان را ضعیف می کند که می تواند لب پر شود یا بشکند. این باعث افزایش فاصله بین دندان های مجاور به دلیل شکستگی سطح دندان می شود.
 • سایش بیش از حد دندان: فرسایش اسیدی مداوم ناشی از پلاک، همراه با سایش ناشی از مسواک زدن بیش از حد محکم می تواند مینای دندان را نازک و کوتاه کند. دندان های فرسوده از نظر اندازه کوچکتر به نظر می رسند و منجر به ایجاد شکاف در نزدیکی آنها می شوند.
 • درمان بیماری های مرتبط با پلاک: کشیدن دندان های آسیب دیده که به دلیل پوسیدگی درمان نشده و بیماری پریودنتال امیدی به نجات آنها نیست، فضاهای خالی را برای دندان های باقی مانده به جا می گذارد تا به مرور زمان به سمت آنها حرکت کنند.

بنابراین، در حالی که پلاک به خودی خود دندان ها را از هم جدا نمی کند یا دیاستم های جدید ایجاد نمی کند، اثرات پایین دستی آن – بیماری لثه، پوسیدگی بیش از حد دندان، سایش اسید و در نهایت از دست دادن دندان در برخی موارد – با افزایش فاصله بین دندان های موجود مرتبط است. بهداشت مناسب دهان و دندان و کنترل پلاک می تواند به حداقل رساندن این امر کمک کند.

چگونه پلاک ممکن است به طور غیر مستقیم باعث ایجاد شکاف بین دندان ها شود؟
چگونه پلاک ممکن است به طور غیر مستقیم باعث ایجاد شکاف بین دندان ها شود؟

نحوه جلوگیری و کاهش تجمع پلاک

در اینجا چند راه مؤثر برای کنترل تجمع پلاک و حفظ سلامت دهان و دندان معرفی شده اند:

دو بار در روز مسواک بزنید

 • از مسواک نرم و خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید. خمیر دندان ها برای کمک به حذف مکانیکی پلاک و همچنین مواد ضد باکتری حاوی مواد ساینده هستند.
 • هر بار ۲ دقیقه مسواک بزنید تا به تمام سطوح برسید. ضربات کوتاه در زاویه ۴۵ درجه مؤثرترین هستند.
 • روی تمام سطوح – بیرونی، داخلی، بالا و سطوح جونده تمرکز کنید. سطوح زبانی نزدیک زبان اغلب نادیده گرفته می شوند.
 • مراقب باشید که با شدت مسواک نزنید زیرا این کار می تواند به لثه ها آسیب وارد کند و مینای دندان را فرسوده کند. اجازه دهید فرچه ها به جای فشار بیش از حد وارد شیارها شوند.

حداقل یک بار در روز نخ دندان بکشید

 • از یک حرکت ملایم بالا و پایین برای پاکسازی بین دندان ها و درست زیر خط لثه، جایی که باکتری های پلاک انباشته می شوند، استفاده کنید.
 • نخ را در اطراف پایه هر دندان خم کنید تا پلاک را از شیارها خارج کنید.

از دهانشویه آنتی باکتریال استفاده کنید.

 • به دنبال ماده ای باشید که حاوی کلرید ستیل پیریدینیم است که می تواند مستقیماً باکتری های پلاک را از بین ببرد.
 • پس از مسواک زدن به مدت ۳۰ تا ۶۰ ثانیه دهانشویه را داخل دهان بچرخانید تا به مناطقی دسترسی پیدا کند که مسواک ممکن است آنها را از دست داده باشد.

سطح زبان را روزانه تمیز کنید.

 • باکتری ها و باقی مانده های پشت زبان نیز به اسیدهای ایجاد کننده حفره کمک می کنند. پاکسازی زبان بار باکتریایی دهان را کاهش می دهد.
 • چندین بار زبان را از پشت به جلو خراش دهید یا به آرامی مسواک بزنید تا بیوفیلم باکتریایی پاک شود.

بعد از خوردن غذا دهان را بشویید.

 • بعد از غذا و میان وعده دهان را با آن بشویید تا ذرات غذا و اسیدهای گذرا قبل از چسبیدن به دندان ها پاک شوند.

آدامس زایلیتول بجوید.

 • این ماده جایگزین قند، از چسبیدن باکتری ها به سطوح جلوگیری می کند و تولید اسید را کاهش می دهد.
 • برای حداکثر تأثیر، به عنوان اولین ماده به دنبال آدامس حاوی زایلیتول باشید.

پاکسازی منظم دندان ها را انجام دهید

پاکسازی تخصصی هر ۶ ماه یک مرتبه تارتار سخت شده را از بین می برد که در منزل به اندازه کافی نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید. همچنین مشکلات در حال توسعه را شناسایی می کند.

از استعمال دخانیات و تنباکو خودداری کنید.

سیگار علاوه بر لک کردن دندان ها، اکولوژی باکتریایی دهان را به سمت پاتوژن های پریودنتال بیشتر تغییر می دهد.

یک رژیم غذایی متعادل و کم قند داشته باشید.

 • کربوهیدرات های قابل تخمیر و غذاهای شیرین را محدود کنید زیرا اینها بستری را برای تکثیر باکتری های تولید کننده اسید فراهم می کنند.
 • روی میوه ها و سبزیجات ترد تمرکز کنید که به تمیزی مکانیکی دندان ها کمک می کنند.
 • با مختل کردن تشکیل پلاک و پایین نگه داشتن مقدار آن، می توانید از پوسیدگی دندان و پیشرفت بیماری لثه جلوگیری کنید. در صورت مشاهده علائمی مانند حساس شدن دندان، خونریزی لثه، ظاهر شدن شکاف یا لق شدن دندان، حتماً فوراً به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
نحوه جلوگیری و کاهش تجمع پلاک
نحوه جلوگیری و کاهش تجمع پلاک

نتیجه گیری

گرچه پلاک به طور مستقیم باعث دیاستم نمی شود، اما در طول زمان در صورت عدم کنترل، از طریق ایجاد پوسیدگی شدید دندان، بیماری لثه، سایش بیش از حد و در نهایت از دست دادن دندان می تواند به طور غیر مستقیم منجر به افزایش فاصله بین دندان ها شود. رعایت بهداشت کامل دهان با مسواک زدن دو مرتبه در روز و نخ دندان کشیدن روزانه همراه با پاکسازی منظم تخصصی برای مدیریت پلاک و محافظت از سلامت دندان و پریودنتال بسیار مهم است. این روتین به حفظ نقاط تماس محکم بین دندان ها و کاهش خطر بزرگ شدن فاصله کمک می کند. برای حفظ سلامت دندان ها و لثه های خود مراقب از بین بردن روزانه پلاک باشید.

0/5 (0 نظر)

پاسخ بدهید

*

code